Ako ego stavy ovplyvňujú správanie
Ivana vedie tím vývojárov aplikácií v IT firme. Mesiac pracujú na veľkom a dôležitom projekte. Má však pocit, že členovia jej tímu si to neuvedomujú. Neustále robia chyby, čo ohrozuje dodržanie termínu odovzdania. Ivana je z toho frustrovaná a na poslednom meetingu to ostatným dala pocítiť. Sklamanie a nervozita v jej hlase sa nedali prehliadnuť. Všetci len ticho sedeli a mali pocit, akoby mali opäť 6 rokov a niekto ich karhal za niečo zlé.
Pravdepodobne si aj ty zažil situácie, kedy si mal pocit, že niekto s tebou jedná ako s dieťaťom. Alebo si sa ocitol na opačnej strane. Dokonca je veľmi pravdepodobné, že si si vyskúšal obe roly. Aký to má ale súvis s transakčnou analýzou? O tom sa dočítaš nižšie.
Fyziku za tým nehľadaj
Hoci sa môže na prvý pohľad zdať, že ide o terminológiu fyziky, transakčná analýza súvisí s psychológiou. Jej autorom je Eric Berne. A čo to vlastne je? Ide o analýzu, ktorá popisuje, ako naše interakcie s inými ľuďmi súvisia s tzv. ego stavmi. Berne rozlišuje tri ego stavy, pričom každý z nich je istý spôsob myslenia, správania a komunikácie:
Ide o ego stav, kedy chtiac či nechtiac preberáme vzory správania od našich rodičov, prípadne ďalších ľudí, ktorí nás ovplyvnili. Človek sa bez dlhšieho premýšľania rozhoduje, čo je dobré a zlé, alebo ako by mali ľudia žiť. Rodič ako ego stav môže byť:
V tomto ego stave sa správame ako deti, ktorými sme kedysi boli – napríklad reagujeme na základe emócií bez rozumovej kontroly. Dieťaťu je vlastná aj zvedavosť, tvorivosť, spontánnosť, túžba po poznaní a neskazená schopnosť prežívania. Tento ego stav môžeme ďalej rozdeliť na dieťa:
Pri tomto ego stave človek objektívne hodnotí svoje okolie a zvažuje možnosti na základe skúseností. Pri rozhodovaní aj pri riešení problémov sa riadi logikou a rozumom. Dokáže najlepšie zhodnotiť realitu, pretože nie je zaťažený emóciami.
Všetci máme v sebe rodiča, dieťa aj dospelého. Je potrebné si uvedomiť aký ego stav kedy používame. Najideálnejšie je, ak budeme komunikovať ako dospelý s dospelým. Čo sa lídra týka, tak v tradičnom ponímaní v sebe ukrýva starostlivého i kritického rodiča, dospelého, aj slobodné dieťa. Dokáže podporiť tím, stanoviť hranice, rozhodovať sa na základe faktov, no na druhej strane vie byť aj zábavný a kreatívny. No závisí to aj od konkrétnej situácie. V kreatívnych odvetviach sú lídri v stave ega dieťaťa prijateľnejší a naopak, v spoločnostiach s jasnou hierarchiou dosiahnu lídri v stave ega rodiča a dospelého lepšie výsledky.
Ego stavy verzus komunikácia
Ľudská komunikácia prebieha medzi dvoma stranami – vysielateľom informácie a jej príjemcom. Môžeme ju rozdeliť na základné prvky nazývané transakcie, kde každá zo strán vystupuje v niektorom stave ega a snaží sa osloviť niektorý stav ega u toho druhého.
Pri komplementárnej transakcii sú obe strany v rovnakom stave ega. Autor metódy zistil, že bezproblémový je práve tento typ transakcie, teda kombinácie:
Pri skríženej transakcii sú obe strany v rozdielnom stave ega a dochádza
k problémovej komunikácii:
Uvedené príklady sú zámerne jednoduché. V praxi sa môžeš stretnúť aj s tým, že človek odpovie viacerými vetami, pričom každá z nich patrí k inému modelu – napríklad prvá veta je typu dospelý, druhá typu dieťa a tretia rodič.
Cvičenie do terénu
Skús sa zamyslieť, ktorý typ reakcie prevláda u teba. Zámerne sa vystavuj rozličnému typu situácií a zapisuj si aký ego stav sa u teba prejavuje. Ak zistíš, že to je rodič alebo dieťa na úkor dospelého, môžeš sa častejšie dostávať do zbytočných konfliktov.
ZHRNUTIE
Transakčná analýza popisuje, ako naše interakcie s inými ľuďmi súvisia s tzv. ego stavmi. Ego stavy sú spôsob myslenia, správania a komunikácie a môžu byť:
Transakcie zodpovedajú komunikácii medzi ľuďmi, kde každá zo strán vystupuje v niektorom stave ega a snaží sa osloviť niektorý stav ega u toho druhého. Môžu byť: