Nauč sa pracovať so svojimi emóciami
Na to, aby sme dokázali správne načerpať energiu, musíme sa zameriavať na štyri základné oblasti potrieb:
V tomto článku sa pozrieme na to, čo je to emočná energia, prečo je potrebná a ako na nej pracovať.
Emočná energia sa spája s pohodou, spokojnosťou a vnútorným nastavením. Klesá nám najmä vtedy, ak sme často vystavení stresu, chýba nám odpočinok, sme zavalení povinnosťami a jednoducho nevieme, čo skôr. Nedostatok emočnej energie sa prejavuje nervozitou, negatívnym myslením, úzkosťou, zúfalstvom a môže prerásť až do depresie.
Prežívanie negatívnych emócií je pre človeka zaťažujúce, a preto rovnako ako so svojím telom, človek sa potrebuje naučiť pracovať aj so svojimi emóciami. Čím viac pracujeme na emočnej oblasti, tým sme odolnejší voči negatívnym vplyvom. Človek s vyššou úrovňou emočnej inteligencie dokáže zvládať svoje emócie, pôsobí pozitívne, vie sa ľahšie popasovať so stresom, je pokojnejší a vyrovnanejší.
Ak si lídrom a vedieš ľudí, tvoje vystupovanie má vplyv aj na ostatných. Líder, ktorí na emočnej oblasti nepracuje a nedokáže ovládať svoje emócie, môže u ľudí spôsobiť nedostatočnú motiváciu, nevôľu komunikovať a riešiť problémy, či dokonca vyvolať strach. Áno, pod vplyvom vonkajších faktorov môže každý pocítiť negatívne emócie. Dôležité však je vedieť opäť získať rovnováhu. To môžeš dosiahnuť napríklad týmito spôsobmi:
Dýchanie a relaxácia
Jedným z najúčinnejších spôsobov ako si poradiť so stresom a negatívnymi emóciami je rozhodne sústredené dýchanie. Dýchanie je činnosť, ktorej bežne počas dňa nevenujeme pozornosť. Vedomé dýchanie pritom pôsobí upokojujúco. Osvojiť si dýchacie cvičenia na zvládanie stresu má svoje opodstatnenie, pretože už pár minút správneho dýchania urobí rozdiel.
Relaxácia môže pre každého znamenať niečo iné. Kým manuálne pracujúci človek si potrebuje fyzicky odpočinúť, ľudia so sedavým zamestnaním môžu uprednostniť pohyb vo forme prechádzky alebo cvičenia. Formu relaxácie teda prispôsobujeme svojim potrebám a možnostiam.
Zábavná činnosť
Koľko hodín denne prespíš? Koľko času tráviš v práci a inými povinnosťami? Skús si to zrátať a vypočítať, koľko voľného času ti cez deň zostáva. Aj napriek tomu, že nám denne zostáva aspoň niekoľko hodín voľného času, je zarážajúce, ako málo času trávime voľnočasovými aktivitami. Nie, “scrollovanie” Facebooku a sledovanie seriálov sa nepočíta – potešenie, ktoré prinášajú je totiž len krátkodobé .
Voľnočasové aktivity by mali byť také, na ktoré sa dokážeme tešiť, užiť si ich a mať z nich nejaký úžitok. Koníčky, ako športovanie či učenie sa cudzieho jazyka síce vyžadujú určité úsilie a pevnú vôľu, ale výsledok ti prinesie trvalejší úžitok a dobrý pocit. Ak nevieš, aká činnosť ti spôsobuje flow, teda stav, kedy si do niečoho tak zažratý, že nevnímaš čas, pozri si tieto tipy:
Zamyslenie sa nad náladou
Ak chceš na emočnej energii naozaj popracovať, je dobré viesť si o svojich náladách záznamy. Nejde o nič zložité – stačí, ak ku svojim náladám priradíš číslo od 1 do 10, pričom 1 znamená veľmi zlá nálada, 5 neutrálna a 10 veľmi dobrá. Tieto čísla priradzuj k jednotlivým aktivitám, napr. práca, spánok, strava, koníčky a záujmy a pod. Takto dokážeš zistiť, ktoré aktivity ti energiu pridávajú a ktoré, naopak, uberajú. Ak má aktivita príliš nízke hodnotenia, zamysli sa nad tým, čo môžeš urobiť preto, aby sa to zlepšilo.
Chceš zistiť, ako si na tom s emočnou energiou?
Aby si zistil, ako si na tom v emočnej oblasti, skús si aspoň na týždeň zaznačovať, ako sa ti darí v týchto aspektoch energie:
Ako by to asi mohlo vyzerať? Pozri si príklad jedného dňa
Zhrnutie:
Emočná energia je jednou zo štyroch energií. Na to, aby si dokázal uspokojiť potreby v tejto oblasti, skús sa sústrediť na: