Od manažéra k pozitívnemu lídrovi
Adam pracuje ako manažér v IT spoločnosti už takmer 10 rokov. Nedávno si všimol istú vec. Jeho mladší kolega Ivan, ktorý je vo svojej funkcii necelé dva roky, sa u členov svojho tímu teší veľkej obľube. Ivanov tím dokonca podáva lepšie výkony ako ten jeho. Adam sa rozhodol, že sa namiesto nečinného sedenia bude snažiť prísť na to, ako by mohol viesť ľudí inak. Lepšie.
Samozrejme, je veľký rozdiel v tom, či vedieš ľudí 10 rokov alebo 2 roky. Určite je ti jasné, že oblasť manažmentu sa neustále mení. Priestor na zlepšenie sa nájde vždy. Stále sa môžeš niekam posúvať. Možno ti práve prebehla hlavou otázka: „Ako?“ Odpoveď na ňu nájdeš nižšie.
Evolúcia vedenia ľudí
Ako sme spomínali vyššie, aj vedenie ľudí sa neustále mení. Pomyselná evolúcia má v tomto prípade tri štádiá:
- Manažér predstavuje priemyselnú éru. Určite si vieš predstaviť niekoho v naškrobenom obleku vo fabrike, ktorý z diaľky sleduje, či všetko prebieha tak, ako má. Manažér zakladá svoju moc na kontrole. Je to systematik. Dôraz kladie na úlohy a na to, či sú vykonávané správne. Typická je pre neho aj odmeranosť voči ľuďom a prístup „Ja viem.“ Spätnú väzbu od neho nečakajte.
- Líder zase patrí do informačnej éry. Jeho moc súvisí s vedomosťami, na základe ktorých prichádza s víziami pre tím. Je to aj pragmatik, ktorý vidí veci dopredu. Dôraz kladie na ľudí a nechýba mu odvaha. Frázu „Ja viem“ nahradila veta „My vieme.“ Podáva spätnú väzbu, je však len jednosmerná.
- Pozitívny líder je zástupcom éry predstavivosti. Jeho mocou sú nové nápady, vďaka ktorým je tvorca. Nekladie dôraz len na ľudí, ale snaží sa odhaliť ich skrytý potenciál. Snaží sa vypočuť aj zákazníka. Na druhej strane je však zraniteľný. To súvisí s tým, že je k ľuďom otvorený a nebojí sa rozprávať o tom, čo ho trápi. Už nehovorí „Ja viem“, ba dokonca ani „My vieme“, ale kladie otázku „Kto to vie?“ Verí, že čím viac ľudí povie svoj názor, tým je pravdivejší k zákazníkom. Spätnú väzbu nielen dáva, ale aj prijíma.