[vc_row][vc_column][vc_column_text]
Chyba – dohoda – vzťah
Ondrej je majiteľom kaviarne. Jeho zamestnanec Adam má na starosti obsluhu zákazníkov a predaj tovaru. Nie vždy je kaviareň plná, a tak si Adam zvykne krátiť chvíle kontrolovaním sociálnych sietí a telefonovaním. Ondrej si to všimol a s týmto správaním Adama nie je vôbec spokojný. Aj keď kaviareň nepraská vo švíkoch, stále je tam množstvo práce, na ktorú by sa mal Adam zamerať viac než na svoj mobil.
Možno sa niekedy divíš, prečo sa zamestnanec neriadi určitými zásadami a pravidlami, ktoré chceš, aby dodržiaval. Veď je to predsa také jednoznačné, teda aspoň pre teba. Ale vie o tom aj on?
Pri podávaní spätnej väzby vždy popremýšľaj, či došlo k pochybeniu po prvýkrát a či šlo o vedomé porušenie pravidla. Na základe stupňa závažnosti potom môžeš použiť nasledovné nástroje:
Chyba – dohoda – vzťah
[/vc_column_text][vc_single_image image="648" img_size="450x246"][vc_column_text]
1. Chyba
Ako už naznačuje názov nástroja, na začiatku býva chyba. Ide ako o chybu zamestnanca, tak aj o chybu nadriadeného. Zo strany zamestnanca môže ísť napríklad o tieto chyby:
Ako zamestnávateľ či nadriadený sa skús zamyslieť:
2. Dohoda
Nástroj chyba – dohoda – vzťah slúži na to, aby sme nastavili pravidlo a vytvorili dohodu tam, kde neexistujú, alebo kde sa na ne po dlhšej dobe pozabudlo. Zameraj sa na dva body:
Jasne stanov (alebo pripomeň) pravidlo, aby pracovník presne vedel, čo sa od neho očakáva.
Uzavri so zamestnancom dohodu, že pravidlo bude dodržiavať.
3. Vzťah
Vytvorením takejto dohody vzniká medzi tebou a zamestnancom určitý vzťah. Zamestnanec súhlasil, že bude dané pravidlá dodržiavať. Preto ak ich v budúcnosti poruší, poruší túto dohodu a bude znášať následky, ktoré vyplývajú z jeho správania.
Nástroj chyba – dohoda – vzťah je dôležitým ako pre nadriadeného, tak pre zamestnanca. Plynú z neho jasné pravidlá a dohoda, že ich zamestnanec bude dodržiavať. Takto zamestnanec vie, čo môže očakávať a nadriadený si je istý, že zamestnanec rozumie tomu, čo sa od neho vyžaduje.
Skús sa na záver zamyslieť a zodpovedaj si na otázky.
(ak odpoveď ešte nevieš rozklikni si odpoveď)
[/vc_column_text][vc_accordion active_tab="0"][vc_accordion_tab title="A) Kde nastala chyba v prípade Ondreja a Adama?"][vc_column_text]a) Adam by v práci nemal používať svoj mobil.
Ondrej nedal jasne najavo, že používanie mobilu počas pracovnej doby je neakceptovateľné.[/vc_column_text][/vc_accordion_tab][vc_accordion_tab title="B) Ako by Ondrej mohol situáciu vyriešiť? Aké pravidlo by mohol určiť a ako by znela dohoda?"][vc_column_text]b) Pravidlo:
Ondrej: Už nechcem vidieť, aby si v práci používal mobil na vybavovanie si súkromných záležitostí. Sociálne siete si môžeš kontrolovať počas prestávok, ale nie počas pracovnej doby.
Dohoda:
Ondrej: Môžeme sa na tom dohodnúť? Adam, môžem sa na teba spoľahnúť, že to budeš dodržiavať?[/vc_column_text][/vc_accordion_tab][/vc_accordion][/vc_column][/vc_row]