Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Stiahnite si náš E-BOOK 
6 PRAVIDIEL PRE EFEKTÍVNE MEETINGY

Porozumej sebe aj svojim kolegom vďaka základnej typológii osobností

Petru od nového mesiaca povýšia a stane sa nadriadenou 4 člennému tímu. S Emou, Marekom, Dušanom a Klárou doposiaľ robila na rovnakej pozícii a tak svojich kolegov lepšie pozná. Petra si ideálneho lídra vždy predstavoval ako človeka, ktorý dobre rozumie individuálnym potrebám každého jednotlivca vo svojom tíme a ktorý dokáže jasne komunikovať a delegovať svoje požiadavky. Presne takou líderkou by sa rada stala.

Možno si sa ocitol v podobnej situácii a rád by si lepšie porozumel kolegom, prípadne by si chcel zistiť čosi viac sám o sebe. Aj napriek našej individualite máme mnoho podobných vlastností, ktoré psychológom umožňuje rozdeliť nás do 4 základných typov osobností. Identifikácia typológie nám pomáha zistiť spôsob komunikácie, ktorej najlepšie rozumieme a rozpoznať naše silnéslabé stránky.

Aktivisti

Nadchne ich každá nová situácia, podnet či možnosť nového zážitku. Sú veselí, plní energiebezprostrední. Nestrácajú čas obavami a svoj deň radšej vypĺňajú množstvom rôznych aktivít. Problémy riešia impulzívnym rozhodnutímbrainstormingom. Výborne reagujú na nové skúsenosti a na zmeny, no dlhodobejšie aplikovanie zmien do praxe ich začne rýchlo nudiť. Sú spoločenskí, ľahko nadväzujú nové známosti a veľmi rýchlo sa stanú stredobodom pozornosti.

Ema bola predvčerom na prvej hodine SM systém cvičenia na chrbát a dnes o nej nadšene rozpráva svojim kolegom: „Dokonalé! Zapotila som sa a oddýchla si zároveň. Presne toto som potrebovala. Musíte to vyskúšať!“ Eme sa podarilo nadchnúť aj svojich kolegov a tí sa postupne poprihlasovali na spoločné cvičenie. Po dvoch týždňoch si kolegovia pri rannej káve pochvaľujú cvičenie a pýtajú sa Emy, kedy sa k nim pridá. Na čo ona odvetí, že SM systém cvičenie bolo síce fajn, ale oveľa viac sa našla v turistike.

Reflektori

Reflektori dôkladne pozorujú veci z rôznych uhlov pohľadu a zbierajú informácie viacerými spôsobmi. Mnohokrát sa držia v ústraní a pri riešení problému považujú za potrebné zozbierať čo najviac kompletných informácii a dôkladne ich rozanalyzovať. Preto majú sklon k odkladaniu dôležitých rozhodnutí a prijatiu definitívnych stanovísk. Sú pedantní, dôkladní a riadia sa heslom „dvakrát meraj a raz rež“. Často zvažujú všetky možné dôsledky svojich rozhodnutí a prihliadajú aj na to, ako budú vplývať na jednotlivcov. Môžu pôsobiť placho a pred vstupom do konverzácie si zistia jej smerovanie. Pozorne počúvajú a sledujú druhých pri akcii. Budia dojem pokojných, tolerantných ľudí plných pochopenia, ale rovnako môžu pôsobiť neosobne. Vždy konajú v širších súvislostiach, ktoré zahŕňajú minulosť i prítomnosť, skúsenosti iných, ako aj svoje vlastné.

Marek sa často zaujíma, ako sa majú jeho kolegovia, či je všetko v poriadku, aký mali víkend a ako sa darí ich rodinným príslušníkom. Úprimne sa o všetkých zaujíma, teší sa z dobrých správ a vždy si spomenie na narodeniny a meniny svojich spolupracovníkov.

Teoretici

Majú radi analýzu, syntézu, základné postuláty, princípy, teórie, modely a systémové myslenia. Najviac zo všetkého si cenia intelekt, racionalizmuslogiku. Nemajú sklon k emocionalite a radšej než subjektivite a neurčitosti, dávajú prednosť nepopierateľnej objektivite. Často si kladú otázky: „Dáva to nejaký zmysel?“, „Ako a s čím to súvisí?“ a „Aké sú základné východiská?“. Teoretici prispôsobujú a integrujú skúsenosti do komplexných, ale logicky správnych teórií. Problémy skúmajú krok za krokom vertikálnou, logicky správnou cestou a pri riešení problému uprednostňujú maximalizovanie istoty. Majú tendenciu byť dokonalými a neodpočívať, kým nie sú veci v súlade s ich racionálnymi schémami.

Dušan vedie meeting, na ktorý si pripravil presné podklady a do bodky vie, koľko času by mal venovať small talku, keďže je to „vraj“ potrebné, a kedy sa konečne venovať danej problematike. Vždy vyhodnocuje výsledok, ale aj správnosť postupu. Všetky riešenia posudzuje pomerom cena/výkon a vyberá to, ktoré je objektívne najlepšie.

Pragmatici

Pragmatici sa tešia z nových nápadov, teórii a techník a ešte radšej ich aplikujú do praxe. Radi riešia rôzne situácie, sú konštruktívni a konajú rýchlozručne vo veciach, ktoré sa im páčia. Neradi obchádzajú problém a preto sú často netrpezliví v diskusiách, ktoré neprinášajú konkrétny záver. Hľadanie nových možností na problémy berú ako výzvu. Ich filozofiou je: „Vždy je možné nájsť lepšie riešenie“, „Je to dobré len vtedy, ak to funguje.“

Členovia tímu chodia s novými nápadmi najradšej za Klárou. Tá sa vypytuje na to, kde presne takýto postup funguje. Ak jej kolega odpovie, že v automobilovom priemysle, zatiaľ čo obaja pracujú v IT, prestane počúvať. Referencia je pre ňu totiž podstatná. Ak je však informácia relevantná, odloží všetko bokom a hľadá možnosti, ako nový nápad čo najlepšie aplikovať do firemných postupov.

Hádanka na záver

Teraz, keď poznáš charakteristiky jednotlivých typov osobností, skús uhádnuť kto z Petrinho tímu využíva najradšej Outlook, Excel, Power Point a kto Word. Odpoveď nájdeš pod zhrnutím.

Širšie a detailnejšie rozdelenie typológii a praktický test, ktorý ti pomôže zistiť do ktorej skupiny patríš, nájdeš v článku Rýchla cesta, ako spoznáš svoju osobnostnú typológiou bez zdĺhavých analýz.

Zhrnutie

Ema – najradšej pracuje v PowerPointe. Pri tvorbe prezentácii používa energické farby, hravé animácie, trefné ilustrácie a videá.

Marek – vďaka kalendáru v Outlooku nikdy nezabudne na žiadny sviatok a vďaka chatu vie byť komukoľvek rýchlo k dispozícii.

Dušan – najobľúbenejším nástrojom je rozhodne Excel. Vďaka tabuľkách, grafom, správne nastaveným vzorcom a prepojeným zošitom má vždy k dispozícii bezchybnú analýzu.

Klára – najčastejšie využíva Word. Rýchlo a chronologicky si doň zaznamenáva nápady. Ide jej o výsledok, nie o formu.

 

 

Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
udemy paid course free download
download karbonn firmware
Premium WordPress Themes Download
udemy paid course free download

E-BOOK ZDARMA:
6 PRAVIDIEL PRE EFEKTÍVNE MEETINGY

STIAHNUŤ TERAZ >>

PRIHLÁSENIE NA ODBER NÁSTROJOV NA E-MAIL

Nový nástroj každý týždeň?

CHCEM ODOBERAŤ NÁSTROJE

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vzdelávacia platforma plná soft skills nástrojov patrí pod vzdelávaciu spoločnosť SUVko Coaching, ktorá tieto nástroje preveruje a trénuje vo firemnom vzdelávaní.
Kontaktné údaje
© Copyright 2018 - SUVko s.r.o.  - Všetky práva vyhradené
Scroll Up
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram