„Šťastie spočíva v harmónii toho, čo si myslíme, čo hovoríme a čo konáme,” tvrdil Ghandi. Keď zosúladíme naše myšlienky, slová a činy, dostaví sa pozitívna spätná väzba, či už v podobe dobrého pocitu, dosiahnutého cieľa alebo zarobených peňazí. Tento model voláme kruh integrity.
Kruh integrity je postavený na myšlienke, že sme si sami strojcami svojho šťastia. Ak prijmem to, že ja som autorom svojho života, uvedomím si, že len ja mám zaňho zodpovednosť a je len na mne, ako si ho vytvorím, čo s ním urobím a či ho prežijem šťastne a zmysluplne.
Čokoľvek chceme v živote zrealizovať, či už nájsť si prácu v inom odbore, začať svoj vlastný biznis, napísať knihu alebo akýkoľvek iný cieľ, všetko začína v prvom rade v našej hlave. Rovnako ako pri pravidle 3 + 3 + 3 sa nám najprv zrodí myšlienka, a tú postupnými krokmi realizujeme. A práve o tejto ceste od myšlienky k jej konkrétnej realizácii je nástroj kruh integrity. Tvoria ho štyri časti: mysli, hovor, konaj a spätná väzba.
Na začiatku stojí myšlienka. Ide o akýkoľvek nápad alebo cieľ, ktorý si dokážeš predstaviť. Môže ísť o krátkodobé ciele, napr. naučiť sa šoférovať, navštíviť vysnívanú destináciu či zapracovať na svojej postave, strednodobé ciele, napr. vydať vlastnú knihu či založiť si podnikanie, ale aj dlhodobejšie sny a celoživotné vízie, napr. živiť sa ako digitálny nomád, kúpiť si vilu v prímorskej krajine či stať sa uznávaným odborníkom vo svojej oblasti.
My, ľudia, sme boli obdarení nesmiernou predstavivosťou – svoj život a svoju budúcnosť si dokážeme doslova vysnívať. Pri svojich cieľoch však pamätaj na:
Kým v možnosti a) ide o neurčitú predstavu, možnosť b) jasne stanovuje zámer. Pri stanovení konkrétneho cieľa si môžeš pomôcť nástrojom SMART ciele.
Bohužiaľ, väčšina ľudí končí už tu, pri prvom kroku. Chýba im systém v tom, ako tieto predstavy zrealizovať. Neuvedomujú si, že mať len nejakú predstavu nestačí. Na to, aby ju mohli zrealizovať, je potrebné pretransformovať ideu, ktorá je zatiaľ len v ich hlave, na konkrétne kroky.
Od abstraktnej predstavy sa musíme posunúť k niečomu konkrétnejšiemu – k vytvoreniu plánu a realizácii konkrétnych krokov na uskutočnenie cieľa. Mnohým ľuďom pomáha, ak o svojom nápade hovoria. Rozprávaním si dokážeme utriediť myšlienky, získať nový pohľad na vec alebo aj konkrétne rady od niekoho, kto už takýto cieľ dosiahol.
Len rozprávať však nestačí. V prvom rade je potrebné zistiť, v akom stave sa nachádzaš práve teraz, až potom môžeš pracovať na konkrétnych krokoch. Skús si odpovedať na otázky:
Hovoriť o svojej predstave znamená dať jej energiu na to, aby mohla byť zhmotnená. Je to príprava na realizáciu cieľa. Zisťujem, čo všetko potrebujem urobiť preto, aby som bol úspešný.
Martin si chce založiť blog o cestovaní. V tejto prípravnej fáze si študuje, aký hosting získať, ako si vybudovať publikum a ako tvoriť čo najzaujímavejší obsah. Zisťuje, že grafika nie je jeho silná stránka, a tak hľadá niekoho, kto by mu s ňou dokázal pomôcť. Vytvára si plán nielen toho, čo potrebuje urobiť, ale aj časový harmonogram toho, kedy to má vykonať.
Týmto krokom teda prejdeš od predstavy ku konkrétnemu plánu, ako ju zrealizuješ buď sám, alebo za pomoci niekoho, kto má potrebné zručnosti a zdroje. Hľadaním zdrojov a spôsobov, ako na to, sa k cieľu dokážeš priblížiť.
Tento bod netreba zdĺhavo vysvetľovať. Vieš, čo chceš? Vieš, prečo to chceš? A vieš, ako to dosiahneš? Tak ti nezostáva nič iné, než tieto konkrétne plány uskutočniť. V tomto štádiu sa tvoje myšlienky a slová pretavia do činov, ktoré prinesú konkrétny výsledok. Ten budeš môcť zhodnotiť v rámci spätnej väzby.
Kruh integrity uzatvára spätná väzba. Ak sa ti nepodarí zosúladiť myšlienky, slová a skutky a niečo v procese zlyhá, spätná väzba bude negatívna. Uveďme si príklad:
Silvia sa rozhodla schudnúť do plaviek. Povedala si, že sa začne zdravšie stravovať a bude sa viac hýbať. Jej cieľom bolo schudnúť 5 kíl za 1 mesiac.
Kým Silvia si nakoniec kúpila nové plavky, jej kamarátka Andrea na to išla inak:
Kruh integrity je nástroj, ktorým vďaka súladu svojich myšlienok, slov a skutkov dokážeš dosiahnuť zrealizovanie svojich nápadov a cieľov. Skladá sa zo štyroch častí: