Silné stránky hľadaj aj v minulosti
Jan Procházka, český spisovateľ a scenárista, raz povedal: „Pohľad do minulosti je niekedy najlepším sprievodcom do budúcnosti.“ Užitočné je to napríklad vtedy, keď sa chceme vyhnúť opakovaniu chýb. No nezameriavajme sa len na to zlé. Aj pri odhaľovaní silných stránok zohráva minulosť dôležitú úlohu.
Podľa Jana Mühlfeita, bývalého manažéra z Microsoftu získavame približne jednu štvrtinu, teda 25%, našich silných stránok prostredníctvom zážitkov a interakcií, 75% je zase určených vrodeným talentom. Uznaj, že tá jedna štvrtina nie je zanedbateľná a preto stojí za to spraviť si menšiu výpravu do minulosti. Pokús sa zaloviť v pamäti a spomeň si na momenty, ktoré ťa za tie roky formovali. Ktoré to presne sú, ti pomôže odhaliť nástroj Zrkadlo tvojho života.
Vďaka čomu si človekom, ktorým si?
Zrkadlo tvojho života sa zameriava na tri roviny:
Práve v tomto období môžeš nájsť počiatky svojich silných stránok. Spomeň si na veci, ktoré si ako dieťa či dospievajúci robil naozaj rád. Možno sú to aktivity, ktorým sa venuješ dodnes.
V čom si vynikal? Nezameraj sa len na to, čo si robil vo voľnom čase, ale aj na predmety v škole, ktoré ťa bavili. Všetko si to potom spíš do jedného zoznamu.
Pre silné stránky majú význam aj tvoje predchádzajúce zamestnania a úspechy s nimi spojené. Určite si spravil niečo, čo sa ti podarilo a za čo si dostal pochvalu. Nevynechaj ani spätnú väzbu od bývalých manažérov a kolegov. Tá môže byť tiež zdrojom užitočných informácií o tvojich silných stránkach.
Nakoniec si spomeň na to, čo ti nevyšlo. Popremýšľaj nad možnými príčinami tvojich neúspechov – priveľmi si veril svojim silným stránkam, alebo nad tebou zvíťazili tie slabé? Zamysli sa aj nad možnými ponaučeniami. Prečo je dôležité to vedieť? Aby si sa v budúcnosti vyvaroval podobných chýb, prípadne aby si v podobných situáciách mohol reagovať inak.
Teraz si môžeš spraviť jedno cvičenie.
Poznamenaj si 10 svojich najväčších úspechov, ktoré pre teba niečo znamenajú, na ktoré si najviac hrdý. Usporiadaj si ich podľa priorít – na prvé miesto daj tú udalosť, ktorá je pre teba v živote najzásadnejšia. Väčšinou to je to, v čom si najlepší.
Pre niekoho to môže byť napríklad povýšenie. Je to samozrejme úspech. No pre teba môže byť najdôležitejším úspechom to, že si sa zastal slabšieho spolužiaka v škole, ktorý ťa neskôr motivoval k tomu, aby si sa dal na dobročinnú dráhu v budúcnosti.
Aj neúspechy ťa posunuli ďalej
Teraz si predstav Antona, ktorý je manažér luxusného hotela. Aj on sa rozhodol, že si spraví menší výlet do svojej minulosti. Začal detstvom. Venoval sa plávaniu a bol kapitánom futbalového mužstva. V škole mu vždy išla matematika. S číslami a vzorcami si naozaj rozumel. Bol aj predsedom triedy. Už vtedy ho bavilo viesť spoluhráčov či spolužiakov. Prešiel k zamestnaniam. Svoju záľubu v matematike pretavil do manažmentu, keď vypočítaval ceny za izby. Spomenul si, ako v hoteli, v ktorom pracoval predtým, neprišla do práce jedna čašníčka. Keďže mali v ten deň veľkú svadbu, rozhodol sa pomôcť ostatným čašníkom. Tak aj on roznášal taniere a nalieval víno. Za to si vyslúžil poďakovanie od samotného riaditeľa hotela. Nakoniec sa v myšlienkach vrátil k neúspechom. Ten najväčší je pre neho, že ho nevzali na prestížnu hotelovú školu vo Švajčiarsku. Vie, že vtedy podcenil prípravu na prijímacie konanie. Úroveň jeho francúzštiny nebola dostatočná. To ho neskôr podnietilo k tomu, aby začal navštevovať kurz v jazykovej škole. Dnes ovláda okrem francúzskeho aj nemecký a anglický jazyk.
Vidíš, že aj minulosť vie byť veľkým zdrojom informácií o tvojich silných stránkach. Preto je užitočné sa v myšlienkach vrátiť späť k situáciám z tvojho doterajšieho života.
Zhrnutie
Zameraj sa pri tom na: