Dokážeš si s ľuďmi len tak pokecať?
Marcel stál pri výťahu a nervózne stláčal tlačidlo hore. Prečo to vždy toľko trvá? V tom prišla Dana, ktorá mala zjavne namierené rovnakým smerom.
- Ahoj.
- Ahoj.
Pozdravili sa. Výťah stále neprichádzal a Marcelovi už stekal po čele pot. Mal by som sa jej niečo opýtať, ale čo? Veď je to predsa moja kolegyňa. Vážne sa nemáme o čom baviť?
Aj ty sa sem-tam dostávaš do situácií, v ktorých by sa hodilo len tak si nezáväzne pokecať? Možno s kolegom v práci pri kávovare, možno s úplne neznámym človekom pri networkingu a možno so vzdialenými príbuznými na svadbe. Ako však začať? Skús sa inšpirovať týmto článkom.
Má zmysel baviť sa „o počasí”?
Mnoho ľudí small talk zavrhuje. Jedni preto, že im to skrátka nejde, druhí preto, že sa chcú dostať k tým „hlbším” témam. Na čo teda márniť čas pri small talk?
Skús sa na to pozrieť trochu inak. Small talk môže byť šanca spoznať človeka z inej stránky ako doteraz. Kolega nemusí byť len kolegom, spolužiak spolužiakom a slečna z kaviarne len milou čašníčkou.
História ukazuje, že veľké nápady a obchodné partnerstvá sa rodia z bohatších a hlbších vzťahov. Napríklad Bill Gates a Warren Buffett často diskutujú o obchode pri partičke bridgu. Budujú si teda väzbu nie len ako obchodní partneri, ale aj ako priatelia.
Prostredníctvom small talku máš šancu získať s človekom aj iné väzby než na aké si zvyknutý. Ak váhaš, či sa ozvať ku kolegovi v kuchynke, mysli na to, že môžeš napríklad zistiť, že máte synov v rovnakom veku, že ste z toho istého mesta alebo že obaja chcete opäť začať s tenisom, len nemáte s kým. Dať šancu small talku teda znamená dať šancu ľuďom stať sa tvojimi priateľmi, obchodnými partnermi, parťákmi v posilňovni alebo aj budúcimi spoluzakladateľmi úspešného podnikania.
Ako na small talk
Najjednoduchšie je proste začať. Nerozmýšľaj príliš dlho nad tým, kto je ten druhý, aké má postavenie a či môžete mať vôbec niečo spoločné. Jednoducho začni. Pomôcť si môžeš tromi bodmi odborníčky na komunikáciu Dr. Carol Fleming:
Obhliadni sa navôkol a nájdi jednu skutočnosť alebo predmet, ktorý vás práve vtedy spája. Môže ísť o drink, ktorý obaja popíjate, miesto, na ktorom sa nachádzate, či spoločenskú udalosť, ktorej sa práve zúčastňujete. Vráťme sa k Marcelovi z úvodu. O čo by sa tak mohol oprieť?
„Ach, tie naše výťahy. Stáva sa to len mne alebo aj ty máš pocit, že to vždy trvá večnosť?”
„Tak tu stojím už asi päť minút a vravím si – nevybehol by som za ten čas už na šieste aj po schodoch?”
„Tak už je 8.05. Opäť budem meškať a opäť kvôli výťahom. Ale ako vidím, nie som jediný…”
Debatu môžeš ďalej rozvinúť tým, že o sebe prezradíš niečo v súvislosti s už spomenutým predmetom alebo skutočnosťou, ktorá vás spája. Opísať môžeš nejaký zážitok alebo skúsenosť, pocit alebo nápad. A ako si môže poradiť Marcel?
Small talk nie je o monológu a konverzáciu najlepšie rozvíjajú otázky a úprimný záujem o toho druhého. Uvedom si však, že aj formulácia otázky je dôležitá. Skús sa pýtať skôr otvorené otázky než tie, na ktoré sa dá odpovedať len áno alebo nie. Vráťme sa k Marcelovi:
Aby rozhovor plynul ďalej
Hovorí sa, že najbezpečnejšou témou každého small talku je počasie. Pravda. To však neznamená, že musíš každé ráno sledovať doktora Iľka. Tém, ktorých sa môžeš chytiť, je naozaj neúrekom. Platí však zásada vyhnúť sa príliš kontroverzným témam, napríklad politike či náboženstvu, ak si nie si istý, či je druhá strana dostatočne otvorená na to, aby prípadne dokázala akceptovať iný názor.
Ak chceš mať zopár zaručene účinných tém vždy po ruke, zapamätaj si anglickú skratku FORM, ktorá ti pomôže sformulovať otázku. Každé písmenko skratky predstavuje tému, ktorej sa pri small talku môžeš chytiť:
Táto téma zahŕňa široké spektrum otázok. Veď kto by sa už nerád pochválil (alebo posťažoval?) svojou polovičkou, deťmi, inými príbuznými alebo porozprával o svojom rodnom kraji?
Ak človeka nepoznám, môžem sa ho opýtať na jeho povolanie, prípadne kde študuje (alebo študoval), aké má kariérne ambície alebo či napríklad navštevuje nejaký kurz.
V tejto kategórií sa môžeš zamerať na akékoľvek voľnočasové aktivity. Ako človek rád trávi víkendy, čo zvykne robiť po večeroch, aké má záujmy, koníčky, či sa venuje športu alebo sleduje aktuálne dianie.
Posledná kategória zahŕňa akúkoľvek motiváciu, ktorá človeka poháňa. Sú to sny, viera, nádej a ciele, ktoré si človek stanoví. Môže ísť o novoročné predsavzatia, ale aj celoživotné túžby.
Nech už small talk uchopíš tak alebo onak, základom je mať o rozhovor s človekom úprimný záujem. Tvoj záujem sa odrazí na tom, akým budeš poslucháčom a na kvalite tvojich otázok. Tie by mali byť otvorené, čím vytvoríš priestor pre plynulé pokračovanie konverzácie. Napokon nezabudni, že čím viac príležitostí na small talk využiješ, tým lepšie ti to pôjde. Veď nie nadarmo sa hovorí, že cvičenie robí majstra.
Mám pre teba jedinečnú možnosť si toto majstrovstvo natrénovať.
Stiahni si WORKSHEET SMALL TALK a zapracuj túto zručnosť do svojej praxe.
Zhrnutie
Small talk je šancou spoznať človeka z inej stránky. Na začiatok si môžeš pomôcť tromi pravidlami:
Pri ďalšom rozhovore sa môžeš odraziť od FORM tém: