Vyhýbanie sa odpovedi nie je len doménou politikov. Stretávame sa s tým bežne v každodennom živote. Veď to poznáš – položíš človeku otázku a ten ju zahovorí alebo úplne odíde od témy. Je však rozdiel medzi vyhýbaním sa odpovedi a odbehnutím od témy. Ako tieto situácie zvládnuť? Poďme sa na to pozrieť.
Keď niekomu položíš otázku, v ideálnom prípade na ňu aj hneď dostaneš odpoveď. Ak však odpoveď nedostaneš, môže ísť o:
Vyhýbanie sa odpovedi môže vyzerať napríklad takto:
Andrejovi je zjavne nepríjemné na otázku odpovedať. Možno prezentáciu ešte nedokončil, možno má veľa práce a možno len nemá svoj deň. Sú dve možnosti, ako v konverzácii pokračovať:
A konverzácia by mohla takto pokračovať ďalej na inú tému. Urban by však stále nemal odpoveď na svoju otázku, či sa k tej prezentácii napokon dostane.
Dopracovať sa k odpovedi nemusí byť vždy jednoduché. Základom je však položiť otázku opäť v úplne rovnakom znení:
Andrej môže začať opäť zahovárať:
V takom prípade je dôležité, aby Urban opäť položil tú istú otázku:
Človek väčšinou pri druhej či tretej otázke napokon odpovie. Ide o to, že keď otázku počuje stále v rovnakom znení, už sám cíti akýsi tlak, že by mal na otázku odpovedať. Keby Urban položil otázku vždy v inom znení, napr. tak čo tá prezentácia?, no pošleš mi to?, Andrej by otázku nevnímal ako takú naliehavú.
Pri opakovanom kladení otázky si môžeš pomôcť výrazmi:
Čo robiť vtedy, ak to už máš chuť vzdať? Keď ti druhá strana na otázku zjavne nechce odpovedať, polož jednoduchú otázku:
Alebo:
Na túto otázku už dostaneš jasnú odpoveď. Tá nemusí byť vždy pozitívna, no v každom prípade sa za ňu poďakuj. Konečne môžeš uzatvoriť tento cyklus s jednoznačnou odpoveďou.
Keď nedostaneš priamu odpoveď na otázku, nie vždy je za tým snaha vyhnúť sa odpovedi. Stane sa, že druhej strane jednoducho práve niečo napadlo a práve v tej chvíli sa o to musí podeliť.
Keďže nejde o úmyselnú snahu otázku zahovoriť, buď empatický, prejav záujem (možno dokážeš poradiť či pomôcť s problémom), ale na svoju otázku nezabudni a opäť sa k nej vráť v pôvodnom znení.
Vyhýbať sa odpovedi a odbehnúť od témy teda nie je to isté. V prvom prípade ide o vedomú snahu odviesť pozornosť inam, no v druhom iba spontánne odbočenie od témy. Pre úspešnú komunikáciu je potrebné len vedieť, ako zareagovať. Každopádne si zachovaj vnútornú pohodu a pokoj.
[…] niekomu zamedziť, aby sa vyhol rozhovoru […]