1. pozitívna / očakávaná
Vysvetlime si jednotlivé druhy spätnej väzby:
Väčšinou sme si vedomí našich silných stránok, pretože ohľadom nich pravidelne dostávame pozitívnu spätnú väzbu. Netreba zaspať na vavrínoch, ale pracovať na sebe ďalej. Polož si niekoľko otázok:
- Ako môžem vylepšiť túto zručnosť?
- Ako môžem využiť túto zručnosť na zvýšenie svojej produktivity?
- Ako môžem využiť túto zručnosť na pomoc iným?
- negatívna / očakávaná
Ak sme k sebe úprimní, vieme aj o oblastiach, ktoré potrebujeme zlepšiť. Nezabúdajme na to, že aj negatívna spätná väzba môže viesť k pozitívnej zmene. V tomto prípade sú nápomocné tieto otázky:
- Aké kroky som už spravil na to, aby som zlepšil túto oblasť?
- Nakoľko boli tieto kroky úspešné?
- Čo ešte môžem zmeniť, aby som dosiahol výsledky, aké chcem?
- Ak tieto zmeny neurobím, aký to bude mať vplyv na moju prácu alebo život?
- pozitívna / neočakávaná
Dostať takýto typ spätnej väzby je veľmi príjemné. Vďaka nej sa dozvieme o silnej stránke, o ktorej sme možno doteraz netušili. Po počiatočnom nadšení sa však spýtaj sám seba:
- Prečo ma to prekvapilo, keď som to počul?
- Ktoré predchádzajúce skúsenosti mohli spôsobiť to, že som na túto moju silnú stránku zabudol?
- Ako môžem rozvíjať túto zručnosť?
- Ako môže táto zručnosť zlepšiť môj život?
- negatívna / neočakávaná
Tento typ spätnej väzby sa na rozdiel od tej predchádzajúcej nepočúva ľahko. Väčšinou sa týka oblastí, ktorým sa vyhýbame. No ak sa im rozhodneme čeliť, môžu nám byť nápomocné v našom rozvoji. Odpovedaj si na tieto otázky:
- Aké ďalšie informácie potrebujem na to, aby som to lepšie pochopil?
- Akú podporu, školenie alebo tréning potrebujem na zlepšenie?
- Aký plán si vytvorím, aby som dosiahol malé zmeny v krátkom čase?
- Ako zlepšenie tejto slabej stránky ovplyvní ďalšie oblasti mojej práce a života?
Príklad:
Ema využila Matrix spätnej väzby a odpovedala na otázky pri jednotlivých typoch:
- pozitívna / očakávaná
Jej manažér a dokonca aj klienti často vyzdvihujú jej kreativitu. Rozhodla sa, že bude podrobnejšie sledovať dianie v oblasti grafického dizajnu aj ďalších oblastí umenia. Napadlo jej, že nabudúce, keď budú mať jej kolegovia problém s vymýšľaním sloganov, môže im ponúknuť pomoc.
- negatívna / očakávaná
Manažér jej pri poslednom stretnutí vytkol, že nedodržala deadline. Už sa jej to párkrát stalo a Ema sa na tom snažila popracovať. Využila niektoré z nástrojov time managementu a dva z nich boli pre ňu užitočné. Vie, že musí na sebe ešte zapracovať. Môže sa totiž stať, že niektorí klienti už nebudú chcieť s agentúrou spolupracovať kvôli nedodržaným termínom.
- pozitívna / neočakávaná
Veľkú radosť jej spravilo, keď manažér vyzdvihol, ako skvelo vysvetlila novému kolegovi celý proces vytvárania reklamnej kampane. Prekvapilo ju to, pretože jej to nikto predtým nepovedal. Keď hľadala spôsob, ako môže túto svoju stránku zlepšiť, narazila na šablónu komunikácie. Rozhodla sa, že sa ju bude snažiť používať pri rozhovoroch aj vysvetľovaní. Je presvedčená, že jej to pomôže lepšie komunikovať.
- negatívna / neočakávaná
Zaskočilo ju, keď ju manažér upozornil na nevrlosť, s akou občas reaguje na pripomienky. Doteraz si to neuvedomovala. Zistila, že je to preto, že je občas pod tlakom. Rozhodla sa, že začne cvičiť jógu a naštuduje si techniky na zvládanie stresu. Verí, že vďaka tomu bude vyrovnanejšia a lepšie sa dokáže vyrovnať s dynamickou prácou.
Práve si si uvedomil, že aj ty by si rád vyťažil zo spätnej väzby maximum? Pri najbližšej príležitosti využi pracovný zošit s Matrix metódu a zaznač si, čo si sa o sebe dozvedel.
Spätnú väzbu môžeme rozdeliť na štyri kvadranty, pričom každý z nich zahŕňa niekoľko otázok.