Správne podanie ruky
Karol sa mal stretnúť so svojím novým šéfom, aby sa porozprávali o jeho úlohe v projekte a rozdelili si úlohy. Keď k nemu šéf razantne pristúpil s vystretou rukou, Karol nevedel, ako sa správne zachovať. V pravej ruke niesol spisy a pripravené podklady k stretnutiu.
V hlave mu prebehlo: Mám mu podať ľavú ruku? Rýchlo si prehodiť materiály z jednej ruky do druhej? Alebo ruku vôbec nepodať? Zatiaľ čo Karol zdĺhavo hľadal ten najefektívnejší spôsob, jeho nový šéf stál s vystretou rukou a čakal, a čakal...
Mnohí sme sa už v takejto alebo podobnej situácii ocitli a nevedeli sme ako z nej vyjsť so vztýčenou hlavou. Ak si však osvojíš správne podanie ruky, nielenže zanecháš dobrý prvý dojem, ale v konečnom dôsledku sa budeš cítiť sebavedomejšie.
Podanie ruky je súčasťou prvého dojmu
Správne podanie ruky napovedá druhému človeku o tom, aká osoba sme, ale v prvom rade je prejavom úcty k druhému človeku. Preto je dôležité vedieť, ako správne podať ruku. Veď na prvý dojem máme zvyčajne len jednu šancu a preto by sme ju mali využiť na 100%.
Podanie ruky zahŕňa niekoľko jednoduchých bodov:
- kto podáva ruku ako prvý,
- reč tela,
- a ako podať samotnú ruku.
Kto podáva ruku ako prvý?
V Karolovom prípade, to bol jeho šéf, ktorý inicioval podanie ruky. Karol sa z hľadiska biznis etikety zachoval správne, že ruku nevystrel ako prvý. Akurát na šéfove podanie ruky mohol zareagovať rýchlejšie.
Prečo?
Pretože vždy je to osoba vyššie postavená, ktorá ruku podáva ako prvá.
Mimo pracovnej hierarchie je to staršia osoba alebo žena, ktorá podanie ruky iniciuje.
Reč tela
Karolov šéf sa postavil, než podal Karolovi ruku. Tiež k nemu pristúpil na kratšiu vzdialenosť a pozeral mu do očí.
Očný kontakt je pri podávaní rúk dôležitý. Neuškodí ani ak pridáš prirodzený úsmev. Karol si mal v tomto momente preložiť spisy a podklady do ľavej ruky, aby mu mohol pravú podať, pretože ak ti v tom nebráni napríklad zranenie, vždy si podávaš pravú ruku.
Keby mal Karol rukavice, musel by si ich dať najprv dole.
Ako podať samotnú ruku?
Existuje množstvo spôsobov ako ruku podať, od nepríjemnej mŕtvej ryby až po športové “give me five”.
Karol uchopil šéfovu celú ruku, až po bod kedy sa im dotkli v mieste, kde sa palec spája s rukou. Stavil na overenú klasiku. Svoj stisk mal primerane silný, ani mu ruku príliš nestlačil, ale ani nezanechal zlý dojem slabým stlačením. Po približne 3 sekundách ju pustil.
Podanie ruky je súčasťou prvého dojmu; akt, ktorým preukazujeme úctu. Preto sa danej osobe pozeráme do očí, usmejeme sa a ruku podávame ak sme pri danej osobe. Ruku podávame celú, nie len prsty a po primeranom stisku ju pustíme.
ZHRNUTIE
Podanie ruky iniciuje:
Ako si podať ruku?
Dobrý deň.Ak sa hnevám na svojho nadriadeného (šéfa) musím mu podať ruku???
Pozdravujem František. Nezabudnime na pravidlo: Buďme ľudia.
Častokrát zažívame situácie, kedy sme nahnevaní, rozčúlení prípadne urazení. Ale našou úlohou je vedieť tieto naše "stavy" zvládať. Preto sa snažme udržiavať v ego stave DOSPELÝ - DOSPELÝ. Skús si pozrieť článok: Transakčná analýza - https://www.firemnykouc.sk/transakcna-analyza